Choď na obsah Choď na menu
 


Prehľad správ - september 2012

30. 9. 2012

Zosnulý taliansky kardinál Carlo Maria Martini krátko pred svojou smrťou ostro kritizoval katolícku cirkev, ktorá podľa neho zaostáva za súčasnou dobou o 200 rokov a pomôže jej len radikálna zmena a uznanie vlastných omylov. Celý článok »

Nová kulturní trhlina se otevírá v Iráku, kde mladé ženy vyměnily beztvaré svršky za sukně nad kotníky a upnuté blůzy, zatímco muži si vykračují v kraťasech a s ježatými účesy. Na místní poměry sporé oděvy přiměly duchovní v nejméně dvou městech k tomu, že v zájmu ochrany náboženských hodnot mobilizovali členy místní ochranky jako "módní policii". Celý článok »

Pochybné hospodárenie na Trnavskej arcidiecéze nemá konca! Na verejnosť sa dva mesiace od odvolania arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý otvorene kritizoval kroky svojho predchodcu Jána Sokola, dostal ďalší dokument. Trinásť rokov starý list prináša informácie o takmer stovke neevidovaných účtov, nevýhodných zmluvách a pochybnom spravovaní financií arcidiecézy bývalým agentom ŠtB Štefanom Náhlikom. Celý článok »

vrana.jpgNeboli to cvičené zvieratá. Len osem obyčajných novokaledónskych vrán, ktoré vedci odchytili vo voľnej prírode. Práve tieto divoké zvieratá však ukázali, že človek prišiel o ďalšiu zo svojich „výnimočných“ prírodných výsad. Nie je jediným tvorom na planéte, ktorý dokáže chápať kauzálnu súvislosť. A nie je ani jediným tvorom na planéte, ktorý to dokáže využiť. Celý článok »

Poľské médiá píšu o čudných praktikách na jednej zo škôl v obci Lubin. Zverejnené zábery ukazujú, že žiaci prvého ročníka museli kňazovi a zároveň riaditeľovi školy oblizovať nahé kolená. Celý článok »

Sexuálne zneužitie viac ako 600 detí svojimi kňazmi priznala rímskokatolícka cirkev v austrálskom štáte Viktoria. Uvedené prípady sa stali počas posledných 80 rokov. Informoval o tom server BBC. Podľa skupín, ktoré vyšetrovanie týchto prípadov vyvolali, sa však skutočný počet obetí len v samotnom štáte Viktoria blíži skôr k číslu 10-tisíc. Celý článok »

Liga arabských štátov sa dostáva do ostrého sporu so Západom, ktorý sa rázne stavia protiprotest.jpg obmedzovaniu slobody prejavu. Generálny tajomník Ligy arabských štátov (LAŠ) Nabíl Arabí vyzval v stredu v New Yorku medzinárodné spoločenstvo, aby kriminalizovalo znevažovanie náboženskej viery. Celý článok »

Za vykonanie obriezky u malých chlapcov už nebudú nemeckí lekári riskovať väzenie. Vláda v rekordnom čase pripravila návrh zákona, ktorý má náboženský rituál židov a moslimov umožniť. Rozhodnutie súdu v Kolíne v júni po tom, čo moslimský chlapec po obriezke krvácal, pozastavilo zákroky v Nemecku, ale aj v časti Rakúska. Súd vtedy rozhodol, že bola narušená telesná integrita chlapca. Celý článok »

Za urážku náboženského cítenia veriacich budú v Rusku už onedlho hroziť až tri roky väzenia, za zneuctenie svätýň až päť rokov. Návrh zákona, ktorý do ruského práva prvýkrát od cárskych čias zase vracia "náboženské" zločiny, doteraz považované za priestupok, bol v stredu predložený do snemovne pred zástupcov všetkých štyroch parlamentných strán. Celý článok »

Nemecký najvyšší administratívny súd v Lipsku v stredu potvrdil, že katolíci odmietajúci platiť cirkevnú daň, musia automaticky opustiť aj rady svojej cirkvi. Nemci, ktorí sa nehlásia k cirkvi, totiž zo svojho príjmu ani neodvádzajú cirkevnú daň. Ide o systém prezývaný ako "modli sa a plať". Celý článok »

Cirkevná daň sa na Slovensku tak skoro platiť nebude. Hoci v Nemecku tamojší Spolkový správny súd pred pár dňami rozhodol, že príslušníkmi cirkvi s nárokom na cirkevné sviatosti ako sobáš, pohreb, spoveď či krst sú len tí, čo cirkvi odvádzajú daň, naša krajina sa podobnou cestou nechystá vydať. Celý článok »