Choď na obsah Choď na menu
 


Prehľad správ - november 2012

30. 11. 2012

Pete Stark, doteraz jediný otvorený ateista v americkom kongrese, prehral vo voľbách (6. 11.). No neveriaci neostanú na Kapitole nezastúpení. Kyrsten Sinemová, donedávna arizonská senátorka a kedysi dávno mormónka, už dávno ateistka, vyhrala tesne náskokom 2 715 hlasov svoje miesto v kongrese. Celý článok » 

Každý rok jsou stovky ani ne desetiletých dívek nuceny v Íránu do manželství. A tento trend prudce roste. Tato alarmující čísla jsou doprovázena oficiálním vyjádřením Právního výboru Íránského parlamentu, že Islámská republika sníží oficiálně povolený věk dívek pro manželství ze současných 13 let na 9. Celý článok »

darwin1.jpgAsi 4000 voličov štátu Georgia dalo vo voľbách do amerického Kongresu svoj hlas vedcovi Charlesovi Darwinovi na protest výrokom republikánskeho kandidáta Paula Brouna, ktorý v rámci predvolebnej kampane vyhlásil, že Darwinova evolučná teória, ako aj teória o veľkom tresku a iné vedecké hypotézy sú „klamstvom pochádzajúcim z pekla“. Celý článok » 

Austrálska premiérka Julia Gillardová oznámila, že sexuálne zneužívanie detí kňazmi a ďalšími predstaviteľmi oficiálnych inštitúcií bude vedené na celoštátnej úrovni a budú mu podrobené všetky inštitúcie. Zriadenie kráľovskej vyšetrovacej komisie je reakciou na tvrdenia polície, že katolícka cirkev marila vyšetrovanie ukrývaním dôkazov a presunmi kňazov podozrivých z pedofílie, aby spadali pod rozličné súdy a oddialila tak ich trestné stíhanie. Celý článok » 

Po spontánnom potrate zomrela v írskej nemocnici 31-ročná žena. Jej rodina predtým márne žiadala o interrupciu, ktorá by žene zachránila život. Savita Halappanavarová zomrela na otravu krvi v 17. týždni ťarchavosti 28. októbra, týždeň po svojej hospitalizácii v Univerzitnej nemocnici v Galway. Lekári nepovolili prerušenie ťarchavosti z dôvodu, že Írsko je „katolícka krajina“. Celý článok »

Cirkevné reštitúcie v Českej republike definitívne vstúpia do platnosti od začiatku roka 2013. Prezident Václav Klaus zákon vo štvrtok síce nepodpísal, ale ani nevrátil do parlamentu, preto od budúceho roka začne bezpodmienečne platiť. Cirkvi a náboženské spoločnosti dostanú približne 75 miliárd korún a finančné odškodnenie 59 miliárd. Celý článok »

Používanie nástrojov je v prírode rozšírenejšie, než sme si donedávna mysleli. Z vtákov všakgofin.jpg dosiaľ vieme len o novokaledónskych vranách a sojkách, rôzne druhy papagájov sme si až dosiaľ spájali skôr so schopnosťou napodobniť ľudskú reč. Figaro z Oddelenia kognitívnej biológie Viedenskej univerzity je však výnimkou. Vtáčí génius, ktorý dokáže nielen používať nástroje. Celý článok »

Poslanci Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Štefan Kuffa a Branislav Škripek navrhli novelu zákona, ktorou chcú zabrániť uverejňovaniu nemravných fotografií v tlači. Podľa tejto novely by sa nemali objavovať žiadne fotky odhalených intímnych partií. Ako by dopadli slávne umelecké diela? Podľa novely by ich museli premaľovať, obliecť a zakryť. Celý článok »

Aktivisti proti ženskej obriezke zaznamenali dôležité víťazstvo po tom, čo jeden z kľúčových výborov OSN podporil rezolúciu vyzývajúcu na celosvetový zákaz mrzačenia ženských genitálií. Rezolúciu v pondelok podporil na základe konsenzu výbor Valného zhromaždenia OSN pre ľudské práva s tým, že ženská obriezka je škodlivou a závažnou hrozbou pre psychologické, sexuálne a neproduktívne zdravie žien a dievčat. Celý článok »

Obyvatelia malijského mesta Timbuktu oznámili, že islamskí extrémisti verejne zbičovali šiestich mladých ľudí - dievčatá aj chlapcov vo veku od 16 do 22 rokov. Každý z nich utŕžil sto rán bičom za to, že sa spolu rozprávali na ulici. Islamisti, ktorí kontrolujú mesto, zatkli skupinu mladých ľudí ešte minulý týždeň a v stredu ich obvinili zo vzájomného nepovoleného kontaktu. Celý článok »