Choď na obsah Choď na menu
 


Prehľad správ - marec 2012

31. 3. 2012

Počet katolíkov na Slovensku klesol za uplynulých desať rokov o vyše 374 000. Vyplýva to z výsledkov sčítania ľudu 2011, ktoré tento týždeň zverejnil štatistický úrad. Argument Konferencie biskupov Slovenska, podľa ktorého za pokles veriacich môže režim pred rokom 1989, považuje sociológ Miroslav Tížik za hlúpy. Cirkev podľa neho nedokáže hľadať chybu u seba. Celý článok »

gorila1.jpgVďaka novému výskumu majú vedci úplný genetický plán človeka a žijúcich ľudoopov - šimpanzov, goríl a orangutanov. Môžu ich teda porovnať a získať nové poznatky o tom, ako sa ľudia vyvíjali a nadobudli kľúčové evolučné znaky: napríklad mozgovú činnosť na vyššom stupni a schopnosť chodiť vzpriamene. Celý článok »

Hackeri zo skupiny Anonymous oznámili, že vyradili z činnosti internetovú stránku Vatikánu. Skupina obvinila Vatikán z neustáleho zasahovania do vnútorných záležitostí Talianska. Pripomenula mu tiež zodpovednosť za početné prehrešky z minulosti, vrátane inkvizície, upaľovania kacírov, pálenia kníh, predávania odpustkov a za sexuálne zneužívanie detí katolíckymi kňazmi v ostatných desaťročiach. Celý článok »

Americká herečka Miley Cyrus na svojom twitter účte zverejnila výrok významného amerického fyzika Lawrencea Kraussa: „Všetci ste hviezdny prach. Nebolo by vás, keby hviezdy nevybuchli, pretože prvky (uhlík, dusík, kyslík, všetky veci potrebné pre evolúciu) neboli stvorené na počiatku vekov. Vznikli vo hviezdach. Tak zabudnite na Ježiša. To hviezdy umreli, aby ste mohli žiť.“ Pobúrila tým kresťanských fanatikov, ktorí sa jej vyhrážali. Celý článok »

Poľská vláda predstavila svoju predstavu o reforme financovania cirkví a ďalšíchpolsko.jpg náboženských komunít. Poľské cirkvi sú v súčasnosti financované prevažne zo štátneho rozpočtu. Vláda v roku 2011 zo špeciálneho fondu vyplatila duchovným asi 89 miliónov zlotých (takmer 22 miliónov eur). Premiér Donald Tusk chce fond do roku 2013 zrušiť a nahradiť by ho mali dobrovoľné príspevky veriacich. Celý článok »

Smutné výročie: V nedeľu 25. marca uplynulo 70 rokov od vypravenia prvého transportu zo Slovenska do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime. Obete tohto smutného obdobia si Múzeum židovskej kultúry spolu s osobnosťami spoločenského života a ľuďmi, čo prežili holokaust, chcú dôstojne uctiť nielen pripomenutím ich mien, ale aj návštevou miesta, ktoré je dodnes symbolom hrôzy, genocídy a zlyhania ľudskosti. Spomienky preživších sú pre nás všetkých mementom, na ktoré neradno zabudnúť. Celý článok »

Mnohí Belgičania sú pobúrení prístupom náboženskej spoločnosti Svedkovia Jehovovi k nedávnej autobusovej havárii belgického školského autobusu vo švajčiarskom Sierre, pri ktorej zahynulo 28 ľudí, z toho 22 detí. Jehovovi svedkovia využívajú totiž túto dramatickú udalosť na nábor nových členov. Celý článok »

pakistan1.jpgNajmenej 943 žien a dievčat bolo vlani zavraždených v Pakistanu preto, že údajne pošpinili rodinnú česť. Oznámila to Pakistanská komisia pre ľudské práva, ktorá je popredným humanitárnym hnutím v krajine. Celý článok »

V afganských väzeniach chradnú stovky žien, ktoré si odpykávajú tresty za takzvané "morálne zločiny" vrátane úteku či vzťahu mimo manželstva. Informuje o tom v stredu ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch. V správe s názvom Musela som utiecť sa uvádza, že vláda prezidenta Hámida Karzaja čo sa týka medzinárodných zákonov o ľudských právach svoje záväzky nesplnila. Celý článok »

Smer opäť potvrdil, že má nadštandardné vzťahy s cirkvou. Na rokovanie si pozval dvoch zástupcov katolíckej i evanjelickej cirkvi. "Na to, že je ľavicovou stranou, má Smer veľmi zvláštny vzťah ku katolíckej cirkvi, čo v iných európskych krajinách nie je bežné," zhodnotil politológ Tomáš Koziak. Fico si podľa neho dobre zrátal, že Slovensko je ešte stále konzervatívna krajina, kde má cirkev silnú pozíciu. Celý článok »