Choď na obsah Choď na menu
 


Prehľad správ - máj 2012

31. 5. 2012

Katolícka cirkev dostáva za vlády ľavicového Smeru ešte väčší priestor na presadzovanie svojich požiadaviek a predstáv o fungovaní spoločnosti, ako keď boli pri moci strany, ktoré majú v názve označenie kresťanské. Po tom, čo ju premiér Robert Fico prizval ako sociálneho partnera k tvorbe vládneho programu, ponúkol jej aj miesto v Rade solidarity a rozvoja. Celý článok »

Hoci je učenie svetových náboženstiev postavené na súcite a veľkorysosti voči ostatným, veriaci sú v týchto dvoch aspektoch väčšinou horší ako ateisti a agnostici. Teda minimálne v USA, kde masovo prevládajú cirkvi kresťanského náboženstva. Podľa University of California v Berkeley veriacich okrem toho k veľkorysosti nemotivuje súcit, ale predovšetkým prestíž, uznanie veriaceho okolia a náboženská doktrína. Celý článok »

internet.jpgAj keď by to asi nikto neočakával, pornografické webstránky sú oveľa bezpečnejšie ako adresy s náboženským či ideologickým obsahom. Tie totiž častejšie obsahujú škodlivé kódy či softvér. Tvrdí to štúdia, ktorú v priebehu tohto týždňa zverejnila spoločnosť zaoberajúca sa internetovou bezpečnosťou Symantec. Z výsledkov vyplýva, že užívateľ je na náboženských stránkach vystavený trikrát väčšiemu riziku, že si stiahne aj škodlivý softvér, v porovnaní s erotickými webmi. Celý článok »

Vatikán vyšetruje sedem kňazov rímskokatolíckeho rádu Legionári Kristovi (LC), ktorí sú podozriví zo sexuálneho zneužívania maloletých. Predstavitelia rádu sa pritom po odhalení pedofilných zločinov zakladateľa poriadku Marciala Maciela dušovali, že ide o jediný podobný prípad v tejto vplyvnej kongregácii. Kultúra utajovania, ktorú Maciel vytvoril pre zakrytie svojich zločinov, umožnila ďalším členom rádu tajne zneužívať deti. Škandál bol o to väčší, že pápež Ján Pavol II. označoval Maciela za vzor zbožnosti. Celý článok »

Za vlády Ivety Radičovej sa začalo modliť na Úrade vlády, za vlády Roberta Fica sa to chystáparlament4.jpg robiť časť poslancov každý rokovací deň v parlamente. Aj keď slobodné prejavovanie viery poslancom nemožno uprieť, analytikov zaráža, že k modlitbám má dochádzať práve na pôde zákonodarného zboru. Ústava totiž hneď vo svojom úvode deklaruje Slovenskú republiku ako štát, ktorý je demokratický a právny, no neviaže sa na žiadnu ideológiu ani náboženstvo. Celý článok »

Farár v Južnej Kórei sa rozhodol ignorovať zdravý rozum a zomrel od hladu vo viere, že vstane z mŕtvych. Napriek jeho prehnaným očakávaniam sa tak nestalo. Pastor Džung zasvätil posledné dni života pôstu a modlitbám za členov svojej farnosti v hlavnom meste Soule. Pôst začal 9. apríla a zomrel o deväť dní neskôr. Svojej družke nariadil, aby ho nekŕmila a nevozila do nemocnice, pretože tri dni po smrti vstane tak ako Ježiš z mŕtvych. Celý článok »

Vatikánska cirkevná vrchnosť sa v sobotu verejne ohradila voči knihe, ktorá zverejnila interné dokumenty Svätej stolice opisujúce mocenské boje v najvyššej rímskokatolíckej inštitúcii, ako aj detaily chodu Vatikánskej banky. Vatikán označil knihu talianskeho novinára Gianluigiho Nuzziho s názvom Jeho Svätosť za „trestuhodnú“ a varoval, že voči zodpovedným osobám vyvodí právne kroky. Jeden škandál prepukol už pred pár mesiacmi, keď na verejnosť prenikli interné obežníky, ktoré naznačujú korupčné správanie. Celý článok »

Pakistanská vláda zablokovala prístup na sociálnu sieť Twitter z dôvodu plánovanej súťaže o najlepšiu karikatúru proroka Mohameda. Ako informoval hovorca Pakistanského telekomunikačného úradu, stránku zakázalo ministerstvo pre informačné technológie pre obsah „rúhačských materiálov“. Informácie o súťaži sa objavili aj na Facebooku, ten však vyhovel výzve pakistanskej vlády a reklamu odstránil. Celý článok »

palikot.jpgPred piatimi rokmi vydával katolícky časopis, teraz z cirkvi vystúpil. „Krajný materializmus, etický pokles a politický charakter cirkvi zapríčinili, že v tej cirkvi nemôžem byť,“ povedal  Janusz Palikot, líder tretej najväčšej strany v Poľsku Palikotovo hnutie. Tá v minuloročných parlamentných voľbách oslovila až desať percent Poliakov v tradične katolíckej krajine. Celý článok »

Katolíci pili zázračnú vodu z Ježiša, v skutočnosti tiekla zo záchoda. Bombajskí katolíci žalujú muža, ktorý vyvrátil historky o zázračnej soche Ježiša roniacu vodu. Sanal Edamaruku odhalil, že voda nemá liečivé účinky, ale presakuje z toaliet. Rozzúrení katolíci ho obvinili z rúhania a šírenia protikatolického jedu a už podali žalobu. Edamaruku by mohol v prípade odsúdenia na základe indického zákona o rúhanie stráviť až tri roky za mrežami. Celý článok »

Vláda preverí možnosť zrušenia niektorého z cirkevných sviatkov, ktorá vyplýva podľa premiéra Roberta Fica z požiadaviek zamestnávateľov. S predstaviteľmi katolíckej cirkvi preberal aj priebeh a výsledky ich rokovaní s bývalým ministrom kultúry Danielom Krajcerom o modeloch financovania cirkví. Celý článok » 

Aj v počte kresťanských sviatkov platí, že slovenská cirkev chce byť pápežskejšia ako pápež. Máme ich totiž viac ako väčšina európskych krajín, dokonca i v porovnaní so štátmi, ktoré sa hlásia k silným kresťanským tradíciám. Celý článok »