Choď na obsah Choď na menu
 


Prehľad správ - jún 2012

30. 6. 2012

Jojkársky reportér Jozef Kačmáry skoro schytal ranu kabelkou. Pustil sa totiž do skúmania podnetu od jednej diváčky z východného Slovenska. Nepáčili sa jej praktiky istého pána farára. Vyzval veriacich, aby sa mu každá rodina poskladala po desať eur na benzín. Keď sa reportér začal na to vypytovať, podarilo sa mu rozčúliť energické dôchodkyne. Celý článok »

strkac.jpgSilu svojej viery dokumentoval tým, že sa dotýkal hadov. Nakoniec ho jeden z nich zabil. „Hadí“ pastor amerického Letničného hnutia Mack Wolford neprežil útok štrkáča. Pre Letničné hnutie je vo všeobecnosti známe, že Bibliu berú doslovne. Celý článok »

Vatikán kritizoval rímskokatolické mníšky, že zišli z cesty a chcel poslať do Spojených štátov troch biskupov, ktorí by ne dohliadali. Mníšky však zareagovali pomerne ostrým prehlásením, keď krok Vatikánu označili za nepodložený a neprimeraný. Napätie medzi Organizáciou amerických mníšiek (The Leadership Conference of Women Religious) a Vatikánom trvá už dlhé roky. Celý článok »

Pořádně ze židle zvedly známého kliďase a vždy dobře naloženého režiséra Zdeňka Trošku některé řeči a výroky zástupce katolické církve a takzvané katechetky. Troška se naštval a poslal celou církev svatou do horoucích pekel. Celý článok »

Ruskou dívčí punkovou skupinu Pussy Riot, jejíž členky byly zatčeny po protestnímikonapr.jpg happeningu v moskevském chrámu, podpořil i jeden ruský malíř ikon. Za zpodobnění členek skupiny si vysloužil pokutu, protože tak měl věřícím způsobit „duševní strádání“. Celý článok »

Náboženská víra neopravňuje žadatele o sociální dávky v Česku k tomu, aby odmítali do svého bytu pustit sociální pracovníky. U Ústavního soudu tak se svou žádostí neuspěl český muslim - invalidní důchodce, který z náboženských důvodů (ochrana modlitebního místa) odmítal do svého bytu pustit úředníky z pražského magistrátu. Ti si chtěli přímo u invalidy, který je odkázaný na pomoc druhých, ověřit, zda splňuje podmínky pro vyplácení příspěvku na péči. Celý článok »

Ruská pravoslávna cirkev zjavne v posledných mesiacoch stráca morálnu autoritu veľkej časti ruskej verejnosti. Jej hlava, patriarcha Kiril sa stal hrdinom viacerých škandálov, za čo mu teraz udelili cenu, o ktorú skutočne nikto nestojí: Strieborná topánka. Symbolizuje najväčší trapas, ktorého sa ocenený dopustil. Patriarcha ich má za sebou hneď niekoľko - najpopulárnejšie sú jeho vyhlásenia o skromnosti a umiernenosti a zároveň záľuba v rozkoši a drahých veciach. Celý článok »

kalendar.jpgVeriaci by mali osláviť Sedembolestnú Pannu Máriu v nedeľu a nie voľným dňom pre všetkých počas pracovného týždňa. Premiér Robert Fico zástupcom katolíckej cirkvi o 15. septembri predložil svoj návrh, ktorým by získal pre slovenskú ekonomiku žiadaný pracovný deň navyše. Celý článok »

Najmenej päť mladých moslimov zabil v Nigérii dav rozhnevaných kresťanov po tom, čo islamistická skupina zaútočila na dva kostoly. Informovali o tom predstavitelia tejto africkej krajiny. K zodpovednosti za útoky na kostoly sa prihlásila islamistická skupina Boko Haram a uviedla, že chcela dokázať, že ju nezastaví ani prebiehajúca ofenzíva bezpečnostných síl proti nej. Celý článok »

Vatikánska banka sa momentálne zmieta v škandále s podozrením z prania špinavýchvatikan1.jpg peňazí sicílskej mafie. Banka zatiaľ odmietla prezradiť informácie o účte vedenom kňazom práve v súvislosti s praním špinavých peňazí. Celý článok »

Nemeckí židia a moslimovia sa zjednotili proti spoločnému nepriateľovi – kolínskemu súdu, ktorý zakázal obriezky z náboženských dôvodov, pretože ide o „vážny a nezvratný zásah do ľudského tela“. Súd tak rozhodol v prípade štvorročného moslimského chlapca, ktorému na žiadosť rodičov urobili obriezku. Neskôr však začal vážne krvácať, lekára potom súdili za ublíženie na zdraví. Celý článok »

Spomedzi krajov je najkatolíckejším nitriansky. Celkovo sa ku katolíckej cirkvi na Slovensku prihlásilo 3,3 milióna Slovákov. V porovnaní s rokom 2001 však rímskokatolíckej cikvi ovečky ubudli, a to o 361-tisíc ľudí. Bez vyznanie je dnes na Slovensku 725-tisíc ľudí. Najviac z nich žije v Bratislavskom kraji - 161-tisíc občanov. U 571-tisíc občanov štatistici vierovyznanie nezistili. Celý článok »