Choď na obsah Choď na menu
 


Prehľad správ - júl 2012

31. 7. 2012

Po takmer polstoročí od sformulovania teórie vedci oznámili, že objavili novú časticu. Je ňou slávny Higgsov bozón. Nové údaje experimentu CMS ukazujú na prítomnosť častice s hmotnosťou 125 GeV - teda ako zhruba 133 protónov. Tie z ATLAS-u o malý kúsok ťažšiu, no vedci hovoria, že tento rozdiel sa bude získavaním ďalších údajov zmenšovať. Celý článok »

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu potvrdil verdikt švajčiarskych úradov spred viac ako desaťročia, ktorý zakázal vylepovanie plagátov náboženskej sekte propagujúcej mimozemšťanov. Takzvaní Raeliáni tvrdia, že život na Zemi vytvorili mimozemské bytosti, polícia vo švajčiarskom kantóne Neuchatel im však v roku 2001 zakázala propagáciu najmä preto, že presadzujú takzvanú géniokraciu. Celý článok »

stop.jpgDolná komora parlamentu Českej republiky, Poslanecká snemovňa, schválila reštitúcie cirkevného majetku. Zákon sa do Poslaneckej snemovne určite ešte vráti, pretože ho v hlasovaní s najväčšou pravdepodobnosťou odmietne Senát, kde majú prevahu sociálni demokrati. V tom prípade by vládna koalícia, ktorá zákon presadzuje, potrebovala na prelomenie veta Senátu 101 hlasov. Celý článok »

Debata o odluke cirkvi od štátu sa na dlhší čas určite odkladá. Každá slovenská diecéza dnes v podstate funguje ako samostatná firma. A jej šéfovia nemajú veľkú chuť, aby im do hospodárenia videli vysokí manažéri zo susedných „podnikov“. Keby daňoví poplatníci priamo určovali, na čo pôjde časť z ich daní, kňazi by svojich farníkov museli presvedčiť, že peniaze pre cirkev budú zmysluplne využité. Celý článok »

Všetkých vyhodil na hodinu! Nástup nového apoštolského administrátora Jána Oroscha, ktorý prišiel ako nástupca Róberta Bezáka, bol veľmi razantný. Kňazov, ktorí roky slúžili v Trnavskej diecéze, degradoval a poslal ich na dedinské fary. Veriaci sa búria a do zvončekov namiesto mincí hádžu kamienky. Celý článok »

Keď arcibiskup Róbert Bezák prebral v roku 2009 po Jánovi Sokolovi Trnavskú arcidiecézu,sokol.jpg zverejnil aj informácie o viacerých neevidovaných účtoch a transakciách. Potvrdzuje to aj trestné oznámenie audítorky, ktorá skúmala účtovníctvo diecézy z rokov 2002 až 2008.Audítorka zistila, že v diecéze nebolo evidovaných niekoľko desiatok účtov, na ktoré chodili cirkevné peniaze, a ani rôzne presuny medzi nimi. Z jedného z takých účtov vedených v Citibank Europe odišlo 28. januára 2008 dvadsať miliónov korún. Celý článok »

Paláce, chrámy, kláštory, záhrady a lány polí a naproti tomu prenajatá miestnosť na prízemí obytného domu. Hoci i tak dramaticky sa líšia majetkové pomery jednotlivých cirkví, štát im prispieva rovnako. Vlani poskytol na platy duchovných, odvody a chod cirkevných ústredí 37,5 milióna eur. „Štát by mal mať vedomosti o tom, aké majetky vlastní cirkev, keď platí duchovných,“ myslí si predseda parlamentného výboru pre kultúru Dušan Jarjabek zo Smeru. Rímskokatolícka cirkev však nevidí dôvod na zverejňovanie majetku ani dnes. Celý článok »

Okolo 95 procent Poláků o sobě stále tvrdí, že jsou katolíci. Věrnost vůči církvi se ale vytrácí. Zatímco při pádu komunismu hrála významnou roli, nyní ztrácí příznivce. Podle některých odhadů žije v Polsku už ani ne pětina zapřísáhlých věřících. Čtyřem z pěti Poláků vadí, že se církev běžně míchá do politiky. Celý článok »

afrika.jpgZákon o treste smrti pre homosexuálov neprešiel ugandským parlamentom až po tvrdej kritike zo zahraničia, jeho predkladateľ pritom sľubuje, že s návrhom príde znova. Tieto postoje sú v afrických krajinách rozšírené dlhodobo, no najmä v posledných rokoch k nim prispievajú aj misionári z evanjelikálnych cirkví, ktorí v rozvojových krajinách šíria radikálnu formu kresťanstva. Celý článok »

Katolícky kňaz sa stal prvým duchovným v USA, ktorého uznali za vinného z utajovania prípadov znásilnenia detí duchovnými. Má stráviť vo väznici prinajmenšom tri roky. William Lynn – bývalý tajomník duchovenstva arcidiecezy Filadelfie - dozeral na prácu stoviek kňazov. Minulý mesiac bol odsúdený kvôli tomu, že dovolil podozrievanému z pedofílie kňazovi kontakty s deťmi. Kňaz odpykáva trest za znásilnenie chlapca. Celý článok »

Na financovanie cirkví dá štát v tomto roku vyše 37 miliónov eur. Z toho približne 21 miliónov dostanú rímski katolíci. Pre štát, ktorý musí na každom kroku šetriť, je to obrovská záťaž, ale napriek tomu sa doteraz žiadna vládna garnitúra neodhodlala ani len začať otvorenú a širokú diskusiu o odluke cirkví od štátu. Celý článok »

Iránske univerzitné študentky na facebooku vedú kampaň proti povinnému noseniu hidžábu,iran.jpg teda pokrývky hlavy. K debate ich už prispelo skoro 16.000 vrátane vnučky duchovného vodcu Alího Chameneího. Neodradila ich ani policajná vyhrážka, že proti sieti zasiahne. Kampaň s názvom Nie povinnému hidžábu trvá už štrnásť dní. „Žiadne pravidlá nemôžu ľudí nútiť niečo robiť, a to sa týka všetkých ľudí, i žien, na celom svete,“ napísala jedna z účastníčok. Celý článok »

V katolíckej cirkvi to po odvolaní arcibiskupa Bezáka vrie. Historička práva Katarína Zavacká sa cirkvou zaoberá roky. Naznačuje, čo sa tam asi mohlo stať a tiež hovorí o odluke cirkvi od štátu a o protiústavných, pre SR jednostranne nevýhodných zmluvách s Vatikánom. Celý článok »