Choď na obsah Choď na menu
 


Prehľad správ - január 2012

30. 1. 2012

Zdieľanie a kopírovanie súborov nie je zločin – vo Švédsku je to nové náboženstvo. Cirkev, ktorá považuje znaky CTRL+C (kopírovať) a CTRL+V (vložiť) za posvätné symboly, dostala názov Kopimi a koncom decembra získala vo Švédsku oficiálny status. Skupina softvérových pirátov zo Švédska sa snažila o uzákonenie svojej viery ako oficiálneho náboženstva už od roku 2010. Celý článok »

opice.jpgŠesť v jednom - Americkým vedcom sa vôbec po prvý raz podarilo vytvoriť opicu chiméru. V prípade troch makakov rézus pochádzajú drobné opičky každá až zo šiestich zárodkov. S chimérami pracujú vedci už od šesťdesiatych rokov. Ide však o myši, potkany či králiky. Vytvoriť takúto opicu sa dosiaľ nikdy nikomu nepodarilo. Zmenil to až tím Masahita Tačibana z oregonského Národného strediska pre výskum primátov. Celý článok »

Vedenie americkej Scientologickej cirkvi čelí výzve k otvorenému povstaniu. Vplyvná predstaviteľka cirkvi zaslala tisícom stúpencov bizarného kozmického učenia e-mail, v ktorom vodcu Davida Miscavige obvinila, že si v priebehu rokov v čele náboženského hnutia nahrabal až miliardu dolárov. Spôsobila tým skutočný šok. Davida Miscavige obvinila, že sa správa ako tyran a svojich oddaných nasledovníkov bezohľadne oberá o peniaze. Celý článok »

Nemecký katolícky kňaz sa na súde priznal, že za posledných osem rokov 280-krát sexuálne zneužil troch chlapcov. Nemyslel si vraj, že im tým škodí, citoval server BBC z kňazovej výpovede na súde. Mužovi hrozí najmenej šesť rokov väzenia. Najprv zneužíval deväťročného syna jednej vdovy z farnosti. Keď mu diecéza zabránila v kontakte s chlapcom, začal zneužívať dvoch bratov vo veku 9 a 13 rokov. Celý článok »

Ministerstvo kultúry navrhuje, aby sa v budúcnosti financovali cirkvi a náboženskékostol1.jpg spoločnosti na Slovensku prostredníctvom asignačného modelu. Vďaka nemu sa fyzické osoby rozhodnú, komu poukážu jedno percento zo základu dane. V roku 2010 to predstavovalo 77 miliónov eur. Takýto model na stretnutí so zástupcami cirkví predstavil šéf rezortu kultúry Daniel Krajcer (SaS). Ak sa nakoniec rozhodne o jeho realizácii v praxi, tak by malo platiť prechodné desaťročné obdobie. Celý článok »

Hawking oslavuje 70 rokov - Je asi najslávnejším žijúcim vedcom. Pomáhal nám chápať vznik vesmíru, aj ako fungujú čudesné čierne diery. Pokúšal sa vytvoriť teóriu, ktorá dokáže vysvetliť všetko, čo nás v kozme obklopuje. Napriek tomu, že ochorenie mozgu ho pripútalo na vozík, zabránilo mu hýbať svalmi a jeho komunikáciu odkázalo na pomoc dômyselných prístrojov, oslavuje teoretický fyzik a kozmológ Stephen Hawking v nedeľu sedemdesiatku. Celý článok »

Poľský súd udelil pokutu populárnej speváčke Dorote Rabczewskej, ktorá očierňovala Bibliu. Ide o najnovší prípad, keď úrady riešili urážku náboženského cítenia v tradične katolíckej krajine, ktorá je však čoraz svetskejšie zameraná. Rabczewská, ktorá používa umelecké meno Doda, povedala v roku 2009 v interview, že o Biblii pochybuje, "lebo je ťažké veriť v niečo, čo napísal niekto opitý z vína a fajčiaci nejaké byliny". Súd v metropole Varšava speváčke nariadil, aby zaplatila pokutu 5000 zlotých (1144 eur) za urážku náboženského cítenia. Celý článok »

vesmir1.jpgKoniec sveta je úplný nezmysel. Kým však nedávno bol apokalyptický folklór len súčasťou menšinového uvažovania, v súčasnosti sa začína meniť na masový fenomén. Myslia si to aspoň českí akademici, ktorí zvolali tlačovú konferenciu. Pobláznenú verejnosť sa snažili vedci upokojiť, že v tomto roku ľudstvu síce môže hroziť všeličo, no koniec sveta to určite nebude. Celý článok »

Iránska mravnostná polícia podnikla kroky proti predaju bábik Barbie. Úrady chcú ochrániť verejnosť v Iráne pred podľa ich názoru zhubnou západnou kultúrou, narúšajúcou islamské hodnoty. Náboženskí lídri Iránu vyhlásili bábiku Barbie za neislamskú prvý raz v roku 1996 s tým, že má "deštruktívne kultúrne a sociálne dôsledky". Barbie je výrobkom americkej firmy Mattel. Celý článok »

Indonézan Alexander Aan skončil v policajnej cele potom, čo na sociálnu sieť Facebook napísal, že boh neexistuje. Podľa indonézskeho práva mu za prejavy ateizmu hrozí až päť rokov odňatia slobody. V Indonézii, ktorá je najľudnatejšia moslimská krajina, je ateizmus nelegálny. Okrem islamu uznáva táto krajina ďalších päť náboženstiev – protestantské a katolícke kresťanstvo, hinduizmus, budhizmus a konfucianizmus. Za bezverectvo ale hrozí väzenie. Celý článok »

Vatikánom otriasa korupčný škandál - Carlo Maria Vigan, ktorý chránil peniaze Vatikánu a rušilvatikan1.jpg nevýhodné zmluvy, skončil. Namiesto toho, aby mu Vatikán poďakoval a podporil ho v boji proti korupcii v tomto najmenšom štáte sveta, bol preložený do USA. Talianskí novinári z televízie La7 zverejnili tento týždeň listy, ktoré Vigan posielal v čase, keď bol zástupcom štátneho sekretára, svojim nadriadeným a v ktorých písal o korupcii. Celý článok »

Viac ako osem tisíc ľudí protestovalo v Tunisku proti násilnostiam islamských extrémistov. Demonštráciu zorganizovala dvojica opozičných strán, ktoré chceli vyjadriť odpor voči náboženskému fanatizmu a vyzývali na vytvorenie pluralitnej a tolerantnej spoločnosti. Išlo o reakciu na incidenty, pri ktorých malé skupiny radikálnych Salafistov napádali nezahalené ženy a sekulárnych intelektuálov, obsadzovali univerzity a požadovali zavedenie striktného islamského režimu. Celý článok »