Choď na obsah Choď na menu
 


Prehľad správ - február 2012

29. 2. 2012

Väčšina nábožných Izraelčanov nemá problém s tým, aby bola viera v Boha súkromnou záležitosťou. Problém je u náboženských a politických lídrov. Postupné oddeľovanie štátu od náboženstva tak paradoxne nebrzdí nábožná väčšina, ale menšina, ktorá sa bojí o stratu vplyvu. Celý článok »

zemegula1.jpgO päťdesiat až dvesto miliónov rokov sa všetky kontinenty stretnú na jednom veľkom zhromaždení okolo severného pólu a vytvoria tak nový superkontinent. To je výsledok modelovania pomalého pohybu jednotlivých kontinentov počas najbližších desiatok miliónov rokov, informuje žurnál Nature. Celý článok »

Tesne pred voľbami sa katolícka cirkev aktivizuje. Tak ako v minulosti hovorí politikom, čo by mali robiť. Napriek tomu, že návrhy, ktoré predkladá, smerujú k ďalšiemu posilneniu jej pozícií, politikom to zjavne neprekáža. S ohľadom na charakter nášho štátu je niečo také neprípustné. Cirkev sa už dlhodobo snaží posilňovať svoje postavenie v spoločnosti, tá však stojí na občianskych a demokratických princípoch, upozorňuje sociológ Miroslav Tížik, ktorý sa venuje cirkevným otázkam. Celý článok »

Kmeňové bunky sú najsľubnejšou budúcnosťou medicíny. Môže za to ich schopnosť prispôsobiť sa a zmeniť sa na špecializované bunky. Vedci sa preto snažia zistiť, kde všade by sa dali tieto bunky využiť. Zdá sa, že perspektívna je liečba následkov po infarkte. Celý článok »

Delfíny a veľryby sú inteligentné, učenlivé a uvedomujú si samy seba. Dokážu riešiť úlohy avelryby1.jpg majú aj istú formu spoločenskej kultúry. Vedia oklamať svojich chovateľov v zajatí, a dokonca takéto malé triky naučiť aj svojich potomkov. Vo voľnej prírode zase patagónske kosatky kŕmia staršie jedince vtedy, ak už nedokážu pre vek prijímať potravu. Odborníci preto chcú, aby sme veľrybám a delfínom priznali niektoré práva. Celý článok »

Nikoho nezavraždil ani nič neukradol. Napriek tomu mu hrozí trest smrti. Saudskoarab Hamza Kašgari (23) iba uverejnil niekoľko správ na sociálnej sieti Twitter. Týkali sa proroka Mohameda. V Saudskej Arábii ho preto obvinili z rúhania, odpadlíctva od viery a ateizmu. V krajine, kde je jediným povoleným náboženstvom islam, sa to môže rovnať trestu smrti. Celý článok »

Talianska vláda oznámila, že plánuje zrušiť daňové výnimky pre komerčne využívané priestory, ktoré vlastní katolícka cirkev. Premiér Mario Monti pripojil opatrenie - týkajúce sa aj iných neziskových organizácií - k väčšiemu balíku zákonov, ktorý prechádza parlamentom. Cirkev vlastní mnohé súkromné kliniky, hotely a ubytovne, ktoré sú oslobodené od daní, keďže v niektorých bývajú aj kňazi alebo mníšky, prípadne tam majú kaplnku. Daňové prázdniny tak majú mnohé priestory, ktoré sa využívajú prevažne komerčne. Celý článok »

scitanie.jpgPo deviatich mesiacoch od sčítania obyvateľov zverejnil Štatistický úrad prvé výsledky. Podľa výsledkov klesol počet ľudí, hlásiacich sa k rímskokatolíckej cirkvi zo 68,9% na 62%, kým počet ľudí bez vyznania mierne stúpol z 13% na 13,4%. Opäť stúpol najmä počet ľudí, ktorí údaj o vierovyznaní nevyplnili. Celý článok »

Anglický herec Daniel Radcliffe (22), ktorý je známy ako predstavitel Harryho Pottera, vyrástol v nábožensky zmiešanej rodine a sám je ateista. Je pevne presvedčený, že náboženstvo by nemalo mať žiadny vplyv na sexuálnu výchovu v školách. Celý článok »