Choď na obsah Choď na menu
 


Prehľad správ - december 2012

31. 12. 2012

Ateisti a náboženskí skeptici trpia v mnohých častiach sveta prenasledovaním a diskrimináciou, pričom v najmenej siedmich krajinách im pri zverejnení ich názorov hrozí poprava. Informovala o tom správa Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (IHEU). Veriacich a ich organizácie uprednostňujú aj niektoré európske krajiny či Spojené štáty. Celý článok » 

Věřící vybírali na opravu kostela, církev za statisíce raději nakoupila pozemky. Stovky tisíc korun, které vynesla sbírka a které chtěli farníci nyní použít k opravě interiéru památky, nejsou k dispozici. Peníze měl spravovat Jiří Hájek z římskokatolické farnosti z nedalekého Stříbra. Ten tvrdí, že posloužily jinému účelu. Celý článok »

Arcibiskup Ján Sokol rozdával milióny korún svojej rodine. Dokazuje to list, ktorý má naša televízia. Sokol mal podľa neho poslať 20 miliónov korún z prostriedkov trnavskej arcidiecézy priamo svojmu synovcovi. Celá transakcia údajne nebola ani v oficiálnom účtovníctve arcidiecézy. Celý článok »

Egypt odsoudil bloggera na tři roky do vězení. Za rouhání a opovrhování náboženstvím Alber Saber měl podle obvinění na sociálních sítích šířit link odkazující na snímek Nevinnost muslimů. Policie také našla video, na kterém kritizuje organizovaná náboženství. Soud ho proto odsoudil ke třem letům za rouhačství a opovrhování náboženstvím. Celý článok »

scitanie.jpgPri najnovšom sčítaní obyvateľstva vo Veľkej Británii uviedlo 6242 ľudí ako svoje náboženstvo heavymetal. Ľudí, pre ktorých znamená táto hudba viac ako čokoľvek iné, je viac ako Satanistov, tých je "len" 1893. Stále to však ani zďaleka nestačí na prívržencov rytierov Jedi, ktorých je podľa minuloročného sčítania vyše 176-tisíc. Celý článok »

Jedným z dôvodov, prečo arcibiskupa Róberta Bezáka pápež odvolal, je vraj aj jeho posadnutosť diablom. O tejto verzii nezávisle od bývalého predsedu parlamentu Františka Mikloška, ktorý o nej ako o jednej z troch hovoril v sobotu v televízii TA3, počul aj bývalý exorcista, františkán Leopold Jablonský. Celý článok »

Zimný slnovrat nad Slovenskom nastal 21.12. o 12:12 hod. Symbolické znovuzrodenie Slnka si ľudia uctievali už od pradávna. Deň zimného slnovratu patril k najväčším sviatkom v roku a spájal sa s rituálmi, ktoré mali človeku zabezpečiť zdravie, silu, bohatú úrodu a odvrátiť od rodiny nešťastie a choroby. Celý článok »

V Českej republike necelých 30 percent ľudí uvádza, že verí v Boha, ale z nich chodí pravidelne do kostola len tretina (desať percent). Cez Vianoce je však situácia iná a do kostola príde tretina všetkých Čechov - aj tých, ktorí veriaci nie sú. Celý článok »

Rekordní počet Čechů nepovažuje církve za užitečné. Za užitečné považuje církve jen 36 procent Čechů. Navrácení jejich majetku si přeje 29 procent občanů. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM, podle něhož jsou obě hodnoty nejnižší od roku 1995, kdy se průzkum uskutečnil poprvé. Celý článok »

Britská nadácia Sense About Science znovu vytvorila zoznam najväčších hlúpostí, ktoré počas roku 2012 zazneli z úst známych osobností. Aj spolu s odpoveďami skutočných vedcov, ktorí trpezlivo vysvetľujú, prečo sa mýlia. Celý článok »

Kresťania sú s 2,2 miliardami najväčšou náboženskou skupinu na svete, pričom polovicu zvatikan1.jpg nich tvoria katolíci. Vyplýva to zo štúdie nezávislej americkej organizácie Pew Research Center. Za nimi nasledujú moslimovia s 1,6 miliardami veriacimi a prvú trojku uzatvárajú tí, ktorí sa nehlásia k žiadnemu vierovyznaniu - je ich 1,1 miliardy.  Celý článok »

Pobouření u italské veřejnosti vyvolala polemika katolického kněze z Ligurie o příčinách domácího a sexuálního násilí na ženách. Kněz Piero Corsi prohlásil, že ženy si za ně můžou samy, protože muže provokují a servírují jim studená jídla. Celý článok »

Ženy v Pakistane, ktoré sa vydajú proti vôli svojej rodiny, sú často vylúčené z jej stredu, zastrašované a často dokonca zabité mužskými príbuznými za to, že údajne uvalili na rodinu hanbu. Online vzťahy sú ale v krajine novým fenoménom, ktorý by mohol niektoré tabu začať nabúravať. Celý článok »

Tisíce holandských katolíkov hľadajú informácie o tom, ako možno vystúpiť z cirkvi na protest proti jej zamietavému postoju voči sobášom ľudí rovnakého pohlavia i preto, lebo cirkev bagatelizuje a tají prípady sexuálneho zneužívania v katolíckych sirotincoch, internátnych školách a kňazských seminároch. Celý článok »