Choď na obsah Choď na menu
 


Prehľad správ - december 2011

31. 12. 2011

Podľa oficiálneho sčítania obyvateľov v ČR prišla česká rímskokatolícka cirkev za posledných desať rokov o dve tretiny veriacich, veľké straty mali aj menšie cirkvi. Odborníkov zaujal vysoký počet obyvateľov, ktorí sú veriaci, ale nehlásia sa k žiadnej cirkvi. Upozorňujú, že takmer päť miliónov ľudí, ktorí kolónku "náboženstvo" úplne ignorovali. Veľký úspech zaznamenalo hnutie Jedi vychádzajúce z filmovej ságy Hviezdnych vojen, ku ktorému sa prihlásilo 15 tisíc ľudí. Málokto to však myslel inak než ako recesiu. Celý článok »

potkan1.jpgČlovek nie je jediný tvor, ktorý sa dokáže vcítiť do pocitov druhých. Šimpanzy zjavne spoznajú, ako sa ich druh cíti, a prispôsobujú tomu svoje správanie. Väčšina odborníkov predpokládala, že vývojovo nižšie a jednoduchšie živočíchy nie sú empatie schopné. Ukázalo sa, že sme zvieratá opäť silne podcenili. Tím vedený americkou neurologičkou Peggy Masonovou z University of Chicago usvedčil z empatie obyčajných laboratórnych potkanov. Celý článok »

Z dlhovej kríze by Taliansko mohol vytiahnuť Vatikán. Štát by od neho získal milióny eur ročne, keby mal povinnosť platiť daň z nehnuteľnosti. To by v súčte všetkých cirkevných budov používaných ku komerčným účelom znamenalo podľa odhadov prínos až 800 miliónov eur za rok. Vatikán po celom Taliansku spravuje asi 65 tisíc nehnuteľností. Nevyužíva ich ale len k súkromným účelom, ale napríklad tiež ako ubytovne pre návštevníkov a účtuje si pritom podobné ceny, ako štvorhviezdičkové hotely. Celý článok »

V katolíckych inštitúciách v Holandsku sexuálne zneužili 10- až 20-tisíc detí od konca druhej svetovej vojny. Také sú odhady nezávislej komisie, ktorá vo svojich záveroch zdôrazňuje, že hoci cirkev o zneužívaní vedela, nepomohla obetiam ani nezakročila proti páchateľom. Komisia, ktorú viedol exminister školstva Wim Deetman, skúmala 1800 prípadov. Identifikovala asi 800 údajných zneužívateľov, kňazov, mníchov a iných členov náboženských rádov, z ktorých asi stovka ešte žije. Celý článok »

Christopher Hitchens zomrel po dlhom, verejnom boji s rakovinou vo veku 62 rokov. Bolhitchens1.jpg známy svojím radikálnym humanizmom a nezávislosťou. V júni 2010 oznámil, že sa lieči na rakovinu pažeráka. Bol plodným autorom, známym esejami v časopisoch Vanity Fair a Slate. Vo svojej knihe God is Not Great rozoberá škodlivosť náboženstiev vo svete. Hitchens veril v pluralizmus, rasovú spravodlivosť a slobodu prejavu, bol fanúšikom veľkomiest a výtvarného umenia. Celý článok » 

Veľmi neobvyklá náboženská spoločnosť žiada v Českej republike o registráciu. Pivná cirkev uctieva "posvätný nápoj, do ktorého Stvoriteľ vtisol kúsok svojej bytosti". Za recesiou stojí skupina mladých ľudí z Brna. Povinných tristo podpisov už zohnala, preto sa teraz návrhom zaoberá ministerstvo kultúry. Celý článok »

Kňazi sa pobili v betlehemskom Kostole narodenia, ktorý spravujú rímskokatolícki, arménski a grécki pravoslávni duchovní, pričom každá cirkev má na starosti inú časť chrámu. V utorok sa príslušníci arménskej a gréckej cirkvi počas upratovania začali najskôr verbálne napádať, neskôr sa kňazi začali biť metlami. Upratovacie práce boli súčasťou príprav na blížiace sa januárové oslavy pravoslávnych Vianoc. Celý článok »

planeta1.jpgAstronómovia našli prvú obývateľnú planétu - Kepler-22b. Pomocou Keplerovho teleskopu sa im podarilo uloviť exoplanétu, ktorá obieha okolo hviezdy podobnej Slnku vo vzdialenosti, vďaka ktorej je na nej príjemných 22 stupňov Celzia. To znamená, že by na nej mohla byť voda v kvapalnom stave, a teda aj podmienky na vznik života, ako ho poznáme na Zemi. Celý článok »

Podiel veriacich sa v Českej republike za ostatných pätnásť rokov veľmi pozvoľne znižuje. V súčasnosti verí v Boha asi tretina dospelých osôb. Omnoho menší podiel, rádovo desatina ľudí, však chodí viacmenej pravidelne (aspoň raz mesačne) do kostola. V čase Vianoc však do kostola prichádza i časť ľudí, ktorí veriaci nie sú, tento vianočný zvyk sa udržuje asi v dvoch pätinách rodín. V moravských krajoch je výrazne väčší podiel veriacich než v českých krajoch a je tu i častejšie udržiavaný vianočný zvyk chodiť do kostola. Celý článok »

Najväčšie nezmysly a vyhlásenia týkajúce sa vedy tento rok vyhlásili televízna celebrita Nicole 'Snooki' Polizzi, americká republikánska kongresmanka Michele Bachmann, speváčka Suzi Quatro či dizajnér topánok Christian Louboutin. Na ich omyly upozorňuje kampaň organizácie Sense About Science, ktorej cieľom je pomôcť ľuďom rozlišovať pseudovedecké teórie od pravdivých. Celý článok »