Choď na obsah Choď na menu
 


Prehľad správ - august 2012

31. 8. 2012

Na Slovensku stále chýba analýza cirkevného majetku, hoci poslanci v minulosti schválili dva zákony, ktoré reštitučné nároky cirkví riešili. Audit majetkov žiadali v minulosti poslanci Smeru. Bez ohlasu sa skončila aj výzva bývalej vládnej strany ANO z roku 2005, aby cirkvi zverejnili, čo vlastnia. Odpoveď bola, že to nie je možné. Okrem polí a lesov cirkev vlastní aj množstvo pamiatok. Celý článok »

curiosity.jpgNa Marse pristálo dosiaľ najzložitejšie ľudské vozidlo. Vesmírny robot „Curiosity“ bude na červenom, studenom a prašnom telese hľadať podmienky vhodné na život. Stopy, ktoré by dnes i pred miliardami rokov mohli znamenať, že život môže jestvovať aj inde vo vesmíre. Celý článok »

V roku 2010 vstúpil v Írsku do platnosti zákon o rúhaní. Zrejme nestačí sa ozývať až po schválení takýchto nebezpečných zákonov. V týchto dňoch sa zasa snaží bamberský arcibiskup Ludwig Schick hovoriť o potrebe zákona o rúhaní i v Nemecku. Stáva sa tak po tom, čo satirický časopis „Titanic“ uverejnil na titulnej strane provokačný obrázok pápeža Benedikta XVI. Celý článok »

Náboženská viera je celosvetovo na ústupe, a to i napríklad v tradične katolíckom Írsku. Naopak k najväčším ateistom patria vedľa Čechov ešte Francúzi alebo Japonci. A pevne sa viera drží predovšetkým v Afrike. Vyplýva to podľa agentúry Reuters z najnovšieho prieskumu agentúry WIN-Gallup International. Celý článok »

Už Charles Darwin tvrdil, že všetko živé na našej planéte spája spoločný predok. A už od jeho čias vedci i rôzni výskumníci po tomto predkovi pátrali. Nový výskumakti.jpg naznačuje, že sú nim aktinobaktérie. Aktinobaktérie patria medzi najbežnejšie mikróby v pôde. Hrajú dôležitú úlohu v rozklade organických látok a niekedy vytvárajú vláknité kolónie. Celý článok »

Viac ako desať rokov držala v Rusku jedna sekta 70 svojich členov vrátane viac ako 20 detí bez slnečného svetla a ohrievania. Deti boli špinavé a v zlom zdravotnom stave. Príslušníci moslimského kazateľa sa usadili v bunkrovom systéme pod domom v meste Kazaň približne 800 km východne od Moskvy. Celý článok »

Sú rasisti hlúpi? Sú konzervatívci menej inteligentní ako liberáli? Podľa provokatívnej štúdie Brock University v kanadskom Ontariu sa dá na tieto dve otázky odpovedať kladne. Medzi psychológmi však nekončí neustály boj o to, či je IQ, teda inteligenčný kvocient, odhaľuje skutočnú inteligenciu človeka. Celý článok »

Zní to, jako bychom sledovali evoluci v přímém přenosu: Kanzi, samec šimpanze bonobo, se naučil sám vyrábět jednoduché nástroje na otevírání krabic. O tom, že si sám rozdělá oheň, snad ani nemusíme mluvit. Celý článok » 

Súd štátu Sao Paulo nariadil jednej z najväčších brazílskych evanjelikálnych cirkví, aby zaplatila odškodné jednému z veriacich, ktorý tvrdí, že ho fyzicky napadli, keď počas bohoslužby dostal epileptický záchvat. Univerzálna Cirkev Božieho Kráľovstva musí zaplatiť 10.000 reálov (4000 eur) mužovi, ktorého v roku 2001 opakovane bili pastori. Tí si o ňom údajne mysleli, že je posadnutý diablom. Celý článok »