Choď na obsah Choď na menu
 


Prehľad správ - apríl 2012

30. 4. 2012

Klub Sisyfos oceňoval najväčšie české pavedecké nezmysly minulého roku. Jiří Grygar uviedol na pôde matematicko-fyzikálnej fakulty Karlovej univerzity štrnásty ročník recesistického ocenenia Bludný balvan, ktorý má „oceniť" nepodložené tvrdenia, ktoré môžu byť pre verejnosť nebezpečné, škodlivé alebo jednoducho ju zavádzajú. Celý článok »

rr1.jpgPatriť do tej „nesprávnej” cirkvi môže človeku v USA dosť často komplikovať postup v jeho kariére - viď napríklad ťažkosti mormóna Mitta Romneyho s kresťanskými fundamentalistami pri boji o prezidentskú nomináciu. Nepatriť do žiadnej cirkvi, ba priam byť ateistom môže byť ešte ťažšie a aj preto je ateistov v USA tak málo. Vo Washingtone ich však bola väčšina, aspoň teda na akcii Reason Rally pred národnými pamätníkmi. Celý článok »

Prvého kňaza súdia za to, že o zneužívaní detí mlčal. Americký kňaz William Lynn si musel v súdnej sieni vypočuť interné poznámky, ktoré sám kedysi čítal. Podozrievajú ho, že problematických kňazov len presúval na miesta, kde mohli naďalej zneužívať deti. Hoci poznal ich mená, neposunul údaje vyšetrovateľom. V Spojených štátoch od roku 2002, keď sa prevalil škandál so stovkami zneužitých v Bostone, uznali vinnými stovky kňazov. Celý článok »

Ruská pravoslávna cirkev pod tlakom verejnosti priznala, že na oficiálnej stránke cirkvi boli z fotky patriarchu Kirilla odstránené jeho drahé hodinky. Hlava pravoslávnych veriacich ich mala na zápästí počas návštevy Ukrajiny spred troch rokov. Škandál s Kirillovými hodinkami, ktorých hodnota sa odhaduje na 30-tisíc eur, ešte zhoršil obraz pravoslávnej cirkvi v očiach ruskej verejnosti. Celý článok »

Prípravný hokejový duel sa musel hrať pred prázdnymi tribúnami kvôli rakúskemu zákonu,hokej.jpg ktorý v krajine zakazuje na Veľký piatok organizovať verejné akcie. Hokejový zväz o existencii takéhoto nariadenia nevedel a v deň významného kresťanského sviatku naplánoval v Korutánsku zápas série Euro Hockey Challenge. Duel sa tak odohral bez divákov, a organizátori sa vyhli finančnému postihu vo výške desať tisíc eur. Celý článok »

Česká republika, ktorá patrí k najmenej zbožným krajinám na svete, od roku 1989 nijako nereguluje počty duchovných. Platy farárov a kňazov síce určuje vládne nariadenie, ale štát cirkvám nijako nehovorí do toho, koľko duchovných si na výplatné listiny napíše. Počty duchovných tak rastú bez ohľadu na realitu a úbytok veriacich. Celý článok »

V anglickom Cornwalle sa pedagógovia rozhodli, že keď sa môže v základných školách ponúkať vyučovanie náboženstiev, ako sú kresťanstvo, judaizmus alebo dokonca islam, mali by sa deti dozvedieť aj niečo o viere svojich skutočných predkov, tj. Keltov alebo Germánov. Rovnako tak majú právo naučiť sa poznávať prírodu a vidieť ju očami pohanských kultov, ktoré si vážili každého stromu i nenápadné studničky. Aj my máme rovnaké korene ako obyvatelia Veľkej Británie, navyše obohatené o slovanskú mytológiu. Celý článok »

Podľa nového zákona môžu Česi požiadať lekára, aby ich nechal zomrieť. Zákon platí len dva týždne, ale českým právnikom a lekárom vyzváňajú telefóny. Česi si chcú dať spísať tzv. living will a sami rozhodnúť o tom, kedy ich majú ešte lekári zachraňovať a kedy už odpojiť od prístrojov. Celý článok »

babetka.jpgZrejme si aj poriadne zarobili! Obrovský škandál otriasa katolíckou cirkvou po celom Španielsku. Pred súd sa totiž postavili mníšky, kňazi a lekári, ktorí po narodení odobrali matkám bez ich vedomia deti s tým, že zomreli. Následne ich nelegálne predávali adoptívnym rodinám. Úrady evidujú až 1500 prípadov, mnoho matiek pritom o svojich stále živých deťoch ani nemusí vedieť... Celý článok »

Najväčšia koncentrácia ateistov je v Škandinávii a v stredoeurópskych krajinách bývalého komunistického bloku s výnimkou Poľska, zistila štúdia. Medzi silne veriaci národmi patrí naopak Američania, Izraelčania alebo občania juhoamerického Čile. Celý článok »

Cirkvi už jasne povedali, čo chcú od novej vlády - dostať do bežného života ešte viac náboženských princípov. To sa týka tak požiadaviek katolíckej Konferencie biskupov Slovenska, ako aj Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. Niektoré z požiadaviek, ktoré by cirkvi chceli vidieť v programovom vyhlásení vlády, považujú odborníci za prehnané. Celý článok »

Niekoľko experimentov ukázalo, že analytické myslenie podkopáva intuíciu a vieru.myslienky1.jpg Napríklad aj vieru v Boha. „Medzi vedcami pritom prevláda konsenzus, že veľa z náboženskej viery má základ v intuitívnom procese," hovorí pre magazín Science neurovedec Joshua Greene. Výsledkom všetkých testov napokon bolo zistenie, že v okamihu, keď museli ľudia zapájať analytické myslenie, oslabovalo to ich vieru. Celý článok »

Poslanec a hlavný tvorca volebného programu SaS Martin Poliačik by rád dosiahol zrušenie tzv. Vatikánskych zmlúv, ktoré Slovensko pred rokmi podpísalo s vtedajšou hlavou rímsko-katolíckej cirkvi. Ako totiž zástupca liberálov povedal, považuje za neštandardné, aby jedna cirkev využívala výhodu toho, že má na medzinárodnej mape svoje zastúpenie vo forme štátu. Celý článok »

Podobajú sa nám. Nielen keď sa smejú, ale aj svojimi schopnosťami a správaním. Šimpanzy sú naši najbližší príbuzní. Odhaduje sa, že predkovia človeka sa od predkov dnešných šimpanzov oddelili zhruba pred šiestimi miliónmi rokov, čo je na pomery zvieracej ríše len nedávno. O malý kúsok ďalej do minulosti sú vzdialení aj naši spoloční predkovia s gorilami či orangutanmi. Celý článok »