Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


Petície na Avaaz.org

14. 4. 2012

Avaaz je medzinárodná mimovládna organizácia, ktorá pripravuje rôzne kampane na internete, prevažne na tému ochrany ľudských práv a ochrany prírody. Súčasťou kampaní sú aj internetové petície, ktoré môžu podpísať ľudia z celého sveta. Na dve z nich tu chceme upozorniť a prosíme vás, aby ste ich podpísali aj vy.

Prvá petícia je venovaná Amíne Filalíovej z Maroka. Len 16-ročné dievča spáchalo samovraždu potom, ako ju prinútili vziať si za manžela muža, ktorý ju znásilnil. Marocký trestný zákon povoľuje podľa tradície násilníkovi zosobášiť sa so svojou obeťou a tak sa vyhnúť trestu a zachovať „česť“ jej rodiny. Aktivistka Abadíla Maaílajnínová vyhlásila, že na Amíne bolo vykonané trojnásobné násilie „mužom, ktorý ju znásilnil, tradíciou a marockým trestným poriadkom“. Aj keď marocká vláda už dávnejšie sľúbila, že zmení tento nespravodlivý zákon a zakáže násilie na ženách, doteraz sa tak nestalo a preto jej chcú iniciátori predložiť túto petíciu:

http://www.avaaz.org/en/forced_to_marry_her_rapist_b

Ďalšia petícia upozorňuje na situáciu v Hondurase. Silná cirkevná lobby v tejto krajine chce presadiť zákon, podľa ktorého má byť predávanie, distribúcia aj používanie tzv. núdzovej antikoncepcie trestné. Hrozí za to až 6 rokov väzenia, a to aj vtedy, ak sa jedná o obeť znásilnenia. Honduraský najvyšší súd už potvrdil absolútny zákaz, ktorý nariadila vláda. „Zakázaním a trestaním používania antikoncepcie Honduras hovorí svetu, že radšej uväzní ženy svojej krajiny, akoby im poskytol bezpečnú a efektívnu ochranu pôrodnosti,“ uviedla Luisa Cabalová, riaditeľka medzinárodného programu Centra pre reprodukčné práva v Hondurase. Schválenie zákonu môže zastaviť už iba predseda kongresu, ktorému je petícia určená:

http://www.avaaz.org/en/no_prison_for_contraception_global

  

amina.jpg

 
Reklama